Programme Committee

Programme Committee

Conference Chairs

  • Métais Elisabeth, Conservatoire des Arts et Métiers, France
  • Meziane Farid, University of Salford, UK
  • Horacek Helmut, DFKI, Germany

Programme Committee

  • Cimiano Philipp (Chair), Bielefeld  University, Germany
  • Akoka Jacky, CNAM & TEM, France
  • Aras Hidir, FIZ Karlsruhe,, Germany
  • Atigui Faten, Conservatoire des Arts et Métiers, France
  • Basile Pierpaolo, University of Bari, Italy
  • Béchet Nicolas, IRISA, France
  • Bordogna, Gloria, IREA, CNR, Italy
  • Bringay Sandra, LIRMM, France
  • Christian Chiarcos, University Frankfurt am Main, Germany
  • Chiky Raja, ISEP, France
  • Comyn-Wattiau Isabelle, ESSEC, France
  • Frasincar Flavius, Erasmus University Rotterdam, The Netherlands
  • Freitas André, The University of Manchester, UK
  • Guessoum Ahmed, University of Science and Technology Houari Boumediene, Algeria
  • Hacohen-Kerner Yaakov, Jerusalem College of Technology, Israel
  • Handschuh Siegfried, University of Passau, Germany
  • Herweg Michael, IBM, Germany
  • Helmut Horacek, DFKI, Germany
  • Ienco Dino, IRSTEA, France
  • Ittoo Ashwin, HEC, Univ. of Liege, Belgium
  • Johannesson Paul, Stockholm University, Sweden
  • Kapetanios Epaminondas, University of Westminster, UK
  • Kedad Zoubida, UVSQ, France
  • Kergosien Eric, GERiiCO, University of Lille, France
  • Kop Christian, University of Klagenfurt, Austria
  • Kordoni Valia, Humboldt University Berlin, Germany
  • Elena Kornyshova, Conservatoire des Arts et Métiers, France
  • Lefever Els, Ghent University, Belgium
  • Leidner Jochen, Thomson Reuters, USA
  • Lonsdale Deryle W., Brigham Young University, USA
  • Lopez Cédric, Emvista, Montpellier, France
  • Mccrae John P., National University of Ireland, Galway, Ireland
  • Métais Elisabeth, Conservatoire des Arts et Métiers, France
  • Meziane Farid, University of Salford, UK
  • Mich Luisa, University of Trento, Italy
  • Mithun Balakrishna , Limba Corp, USA
  • Muñoz Rafael, Universidad de Alicante, Spain
  • Picca Davide, Université de Lausanne, Switzerland
  • Roche Mathieu, Cirad, TETIS, France
  • Rosso Paolo, Technical University of Valencia, Spain
  • Saraee Mohamad, University of Salford, Manchester, UK
  • Sarwar Imran, The Islamia University of Bahawalpur, Pakistan
  • Sateli Bahar, Concordia University, Canada
  • Shaalan Khaled, The British University in Dubai, UAE
  • Silberztein Max, Université de Franche-Comté, France
  • Storey Veda, Georgia State University, USA
  • Teisseire Maguelonne, Irstea, TETIS, France
  • Tufis Dan, RACAI, Bucharest, Romania
  • Sugumaran Vijayan, Oakland University Rochester, USA
  • Ureña-López Alfonso, Universidad de Jaén, Spain
  • Vadera Sunil, University of Salford, UK
  • Zadrozny Wlodek, UNCC, USA